ČSC začne vysílat vybraná utkání přes recast

11. 11. 2022

Premiérou přes online platformu recast bude šestice utkání turnaje Prague Classic.

Český svaz curlingu následuje příklad Světové curlingové federace (WCF), která od minulé sezóny přes tuto platformu vysílá všechny velké šampionáty. Recast umožňuje živé i zpětné sledování. Recast však vyžaduje přihlášení a nízkou platbu za utkání. Platí se za zpřístupnění zápasu, takže je možné si dané utkání pouštět opakovaně bez nové platby. WCF svá utkání ze základní části mistrovství vysílá za 50 cast credits (cca 15 Kč) a finále za 100 kreditů (cca 30 Kč). Poplatek za jednotlivé utkání si může svaz stanovit sám. Není však nutné platit skutečnými penězi, recast totiž nabízí možnost sledovat reklamy výměnou za kredity. Za zhlédnutí 30vteřinové reklamy získá divák 5 kreditů. Propagovaná firma následně zaplatí recastu stejnou částku jakou by uhradil platící divák. Z financí od diváků a propagovaných společností jde většina peněz tvůrci – v našem případě svazu. Přímo lze tedy podpořit ČSC. 

Po zkušenosti WCF se předpokládá, že bariéry sledování přes recast (přihlášení a platba) budou vynahrazeny možností rozšíření našeho vysílání do celého světa i drobným příjmem přímo pro ČSC. Příjem WCF předčil očekávání. Nechme se překvapit jak to dopadne pro ČSC.

Svazový kanál na recastu naleznete pod názvem Czech Curling.

Během Prague Classic se bude natáčet šest vybraných zápasů – tři v sobotu a tři z nedělního playoff. Prvním z nich bude souboj Zbraslav OH (Paul) – Ramsfjell, který se hraje v sobotu 12. listopadu od 16.15. Utkání jsou označena v rozpisu turnaje. Tato utkání se budou paralelně vysílat na webu České televize a přes recast. Ranní zápas Klíma – Nyman je pouze na webu ČT.

 

Více v dopisu předsedy svazu:

Vážení curleři,

Český svaz curling zahajuje turnajem WCT Prague Classic 2022 vysílání na novém televizním kanálu.

Rád bych Vám krátce představil náš nový kanál Czech Curling na platformě Recast.

V minulosti jste byli zvyklí na internetová vysílání ze světových šampionátů na TV kanálu YouTube. Mnohé asi překvapilo, že WCF (Světová curlingová federace) tento kanál v minulém roce opustila a přesunula svá vysílání na Recast.

Média a vysílání se v posledních letech výrazně proměnila. V dnešní době si nevystačíme s jedním izolovaným kanálem, kde ať se budeme snažit jakkoliv, nejsme schopni vytvořit tolik obsahu, aby se stal navštěvovaným a získal své fanoušky. Takovým prostředkem je právě Recast, který je součástí širší rodiny dalších internetových televizí jako jsou ESPN, PREMIERSPORTS, EUROSPORT, Sky Sports, ale i úzce specializované sportovní kanály pro fotbal, rugby, basketbal a další. Prostřednictvím Recast se tak stáváme součástí programu pro početně neomezenou fanouškovskou základnu.

Důvodů pro tuto změnu bylo více. Jedním z nich byl i technicko-právní, spojený s funkcí geoblockingu. Často bylo velmi obtížné dosáhnout správného nastavení určení, ve které zemi má být vysílání dostupné. Bohužel tak docházelo často k situacím, kdy se vysílání objevilo i v jiné zemi, což mělo za následek porušování dohod o vysílacích právech partnerů WCF. Neméně významným důvodem či záměrem bylo vytvoření platformy pro curlingový obsah nejen WCF, ale i všech ostatních národních curlingových asociací. Jak už jsem zmínil Recast je součástí mnohem větší rodiny internetových vysílacích kanálů, na kterých je nabízen pestrý sportovní obsah, což může ve výsledku pro curling znamenat zisk nemalé fanouškovské základny. Dalším, asi nejvíce diskutovaným záměrem, bylo získání alespoň části prostředků na pokrytí nákladů na výrobu vysílání. Myslím, že je důležité vědět, že platba v řádu cca 15 Kč za vysílání neodchází neznámým lidem, kteří provozují platformu, ale na podporu našeho sportu resp. výrobu dalších přenosů. Pokud tedy divák zaplatí za vysílání na Czech Curling kanálu, pak přispěje Českému svazu curlingu na rozvoj curlingu nebo chcete-li na výrobu vysílání. Kromě toho při prvním přihlášení na Recast získáváte zdarma 100 kreditů pro první přenosy. Těm, kteří chtějí ušetřit, se nabízí získání kreditu prostřednictvím sledování reklamních spotů a je tedy na každém, jakou cestu k získání kreditu zvolí.

Vedle těchto důvodů považuji za důležité oslovovat mladé diváky a motivovat je ke sportu. Žijeme v době, kdy klasické televizní vysílání je pro dnešní generaci děti na okraji zájmu. Zaujmout je můžeme na sociálních sítích, krátkými video záznamy a to nám umožňuje Czech Curling kanál.

Český svaz curlingu patří mezi první, který této příležitosti využil.

Českým divákům také nabídneme přenosy na ČT Sport / ČT Sport, které zpoplatněné nejsou. Jejich sledovanost není důležitá pouze pro nás, ale je významná i pro naše partnery. Lze tedy očekávat, že vysílání našich přenosů na Recast zaujme především fanoušky curlingu v zahraničí, ale pokud budete chtít přispět na curling v ČR, budeme rádi, pokud si najdete cestu na Recast i vy.

Vysílání zahajujeme turnajem WCT Prague Classic, jehož přenosy se uskuteční v sobotu a neděli 12. – 13. listopadu. Do budoucna počítáme s přenosy ze všech významných mezinárodních turnajů pořádaných Českým svazem curlingu, přenosy z finálových turnajů všech mistrovských soutěží a dle možností rádi ukážeme další zajímavá utkání českých curlerů.

Budeme rádi, když kromě ČT sport budete sledovat i Recast. Za sledování a podporu curlingu předem děkujeme a přejeme příjemný sportovní zážitek.

David Šik

Předseda Českého svazu curlingu

 

 

Zlato z Prague Trophy putuje do Číny, nejlepšími Čechy byli Paulovi

12. 4. 2024

Paulovy čeká poslední turnaj před mistrovstvím světa, zahrají si Prague Trophy

4. 4. 2024

Junioři a žáci mají za sebou první část MČR

27. 3. 2024