Brad Askew a radost z postupu na OH

30. 5. 2021

Národní kouč Brad Askew přináší celkový souhrn i po mistrovství světa mixed doubles:

„Byly zrušeny předchozí šampionáty, takže se v tomto výjimečném roce veškerá pozornost k postupu na olympijské hry 2022 soustředila jen na mistrovství světa 2021. Pouze osm týmů odjelo ze skotského Aberdeenu s jistým místem v desetičlenném poli v Pekingu a s možností vyhnout se prosincové olympijské kvalifikaci, v níž se mezi patnácti týmy rozhodne o posledních dvou postupujících státech. Jako pořadatel měla Čína své místo automaticky jisté, takže její finální umístění mělo vliv na závěrečný systém, jak se zmíněných osm týmů vybralo. Mistrovství světa se rozehrálo s dvaceti týmy rozdělenými do dvou skupin po desíti.

Český tým měl při vstupu do mistrovství světa mixed doubles 2021 dva cíle. Prvním bylo zajištění tří výher, což by prakticky garantovalo umístění mezi nejlepšími šestnácti a automatickou účast v mistrovství světa 2022. Výhry v prvních třech zápasech proti Austrálii, RCF a Koreji nám to splnily. Mohli jsme se tedy přesunout k záměru skončit mezi prvními třemi ve skupině, abychom vybojovali postup do playoff a na olympiádu. Bohužel jsme ve skupině utrpěli o prohru víc, než bychom měli. Zároveň jsme však skončili na čtvrtém místě, což ještě znamenalo poslední šanci vybojovat postup na olympijské hry. Soupeřem v utkání typu náhlá smrt byl tým USA, který skončil čtvrtý ve druhé skupině. Pokud by Čína skončila na čtvrtém místě místo pátého, tak by se toto utkání nehrálo a Češi by rovnou získali důležité sedmé postupující místo.

Tento zápas jsme dobře rozjeli, když po dvou endech viselo na scoreboardu skóre 5:0. Američané jsou zkušený tým a jejich hráčka jen o týden dřív na mistrovství světa žen v Calgary odskipovala ženskou reprezentaci k bronzové medaili a postupu na OH. Spojené státy bojovaly a podařilo se jim srovnat zápas na 6:6 při vstupu do osmého endu, v němž však měl český tým klíčovou výhodu posledního kamene. Svým posledním hodem se Američané snažili částečně schovat, aby na Zuzanu Paulovou kladli maximální tlak. Toto draw potřebovalo metení, aby se vyhnulo guardu, což na konci Tomáši Paulovi umožnilo, aby se na něj vrhnul a vymetl jej o pár centimetrů dál, než stála dvojice českých kamenů v kruzích. Díky tomu Češi získali dva body, aniž by museli házet poslední kámen zápasu. Výhra a postup na olympiádu jsou doma!

Ve sportovním světě není lepší pocit, než když vás po letech tréninku, soutěží, kvalifikací, obětí, zármutku, těsných neúspěchů a zklamání, smete záplava radosti a slz, když si uvědomíte, že půjdete na olympijském stadionu za svou státní vlajkou před zraky stovek milionů diváků z celého světa. Poprvé v historii zimních olympijských her se to týká i curlerů z České republiky!“

Jak tato radost vypadá, si můžete prohlédnout znova:

Záznam včetně posledního amerického kamene je k dispozici na youtube.

Hodnocení týmového kouče Jakuba Bareše naleznete zde.

 

 

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024

Na MS seniorů skončili muži ve čtvrtfinále, ženám se bohužel postoupit nepodařilo

5. 5. 2024

„Výsledek na MS je pro nás zklamáním,“ říká Zuzka Paulová

4. 5. 2024