30 let ČSC

Historie českého curlingu začíná oficiálně na podzim 1990, kam sahají kořeny Českého / Československého svazu curlingu. Vzhledem k aktuálním okolnostem bohužel není možné uspořádat společné oslavy 30. výročí. Oslava proto bude o rok posunuta. Díky tomu však můžeme tento čas využít k postupnému připomínání naší historie, příběhů a úspěchů.

Za 30 let od vzniku svazu vznikly již tři specializované haly a čtvrtá se připravuje. Hráčská základna se z nuly rozrostla na víc než 600 aktivních curlerů včetně více než stovky mladých hráčů. Po třiceti letech se na ledě daří již řadě potomků hráčů, kteří u nás curling rozjížděli.

Prvním reprezentace hrála na mistrovství Evropy 1990 v sestavě Radek Klíma, Tomáš Klíma, Martin Binder, Karel Havlíček. Tento tým s bilancí 0:6 skončil na poslední čtrnácté příčce. První výhru si Češi připsali na ME o rok později, kdy reprezentace v sestavě Radek Klíma, Tomáš Klíma, Miloš Plzák, Radek Žďárský a Jan Létal porazila Belgii 9:4 a skončila čtrnáctá mezi sedmnácti celky. V roce 1991 se na evropském šampionátu poprvé představila česká ženská reprezentace v sestavě Veronika Svobodová, Eva Šenfeldová, Lenka Šafránková a Andrea Sotorníková. Ženy si první výhry připsaly o tři roky později, kdy tým ve složení Eva Petráková, Lenka Šafránková, Pavla Rubášová, Věra Růžková a Jana Svobodová získal s bilancí 4:4 osmou příčku.

Během třiceti let se podařilo vychovat hráče a vytvořit týmy, které dokázaly získat evropský bronz, světové juniorské stříbro, světový párový bronz, bronz z univerziády, bronz ze světa mixů, zlato z olympiády mládeže a dostat se na práh postupu na olympijské / paralympijské hry.

 

Všechna tato fakta a související příběhy připomeneme v průběhu příští měsíců a za rok snad budeme moci společně oslavit 30+1. výročí curlingu v České republice.

 

web banner 1

Partneři českého curlingu

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024

Na MS seniorů skončili muži ve čtvrtfinále, ženám se bohužel postoupit nepodařilo

5. 5. 2024

„Výsledek na MS je pro nás zklamáním,“ říká Zuzka Paulová

4. 5. 2024