30 let ČSC

7. 11. 2020

Historie českého curlingu začíná oficiálně na podzim 1990, kam sahají kořeny Českého / Československého svazu curlingu. Vzhledem k aktuálním okolnostem bohužel není možné uspořádat společné oslavy 30. výročí. Oslava proto bude o rok posunuta. Díky tomu však můžeme tento čas využít k postupnému připomínání naší historie, příběhů a úspěchů.

Za 30 let od vzniku svazu vznikly již tři specializované haly a čtvrtá se připravuje. Hráčská základna se z nuly rozrostla na víc než 600 aktivních curlerů včetně více než stovky mladých hráčů. Po třiceti letech se na ledě daří již řadě potomků hráčů, kteří u nás curling rozjížděli.

Prvním reprezentace hrála na mistrovství Evropy 1990 v sestavě Radek Klíma, Tomáš Klíma, Martin Binder, Karel Havlíček. Tento tým s bilancí 0:6 skončil na poslední čtrnácté příčce. První výhru si Češi připsali na ME o rok později, kdy reprezentace v sestavě Radek Klíma, Tomáš Klíma, Miloš Plzák, Radek Žďárský a Jan Létal porazila Belgii 9:4 a skončila čtrnáctá mezi sedmnácti celky. V roce 1991 se na evropském šampionátu poprvé představila česká ženská reprezentace v sestavě Veronika Svobodová, Eva Šenfeldová, Lenka Šafránková a Andrea Sotorníková. Ženy si první výhry připsaly o tři roky později, kdy tým ve složení Eva Petráková, Lenka Šafránková, Pavla Rubášová, Věra Růžková a Jana Svobodová získal s bilancí 4:4 osmou příčku.

Během třiceti let se podařilo vychovat hráče a vytvořit týmy, které dokázaly získat evropský bronz, světové juniorské stříbro, světový párový bronz, bronz z univerziády, bronz ze světa mixů, zlato z olympiády mládeže a dostat se na práh postupu na olympijské / paralympijské hry.

 

Všechna tato fakta a související příběhy připomeneme v průběhu příští měsíců a za rok snad budeme moci společně oslavit 30+1. výročí curlingu v České republice.

 

web banner 1

 

web banner

Registrace na TŘESK CURLING KEMP zahájena

13. 6. 2024

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024