Kongres WCF 2021

14. 9. 2021

Minulý týden se konal kongres Světové curlingové federace (WCF), což je nejvyšší orgán WCF. Již podruhé se akce kvůli covidu konala pouze online. Kongres schválil následující úkony:

 

Vyloučení Polského curlingového svazu z WCF

V návaznosti na loňské dočasné přerušení členství došlo nyní k úplnému vyloučení svazu z řad členů WCF. Důvodem je porušení řádů ve smyslu vytváření špatného pověsti sportu. Již od loňského přerušení se žádný polský tým nesmí účastnit šampionátů WCF ani nezíská žádné prostředky z rozvojového programu DAP. Ani jedno se nezmění, dokud WCF nepřijme polskou organizaci zpět. Podle dostupných informací údajně Polský curlingový svaz brzdil rozvoj curlingu, financování nebylo údajně korektní a následně přijímal necurlingové kluby mezi své členy, aby si zajistil dost loajálních hlasů. V návaznosti na to si někteří hráči vyloučení přáli, aby to v Polsku vedlo k velkému restartu, ke kterému by podle nich nedošlo bez dostatečně silného impulsu.

 

Volby

Pozici viceprezidenta WCF v zóně Amerika obhájil Graham Prouse, který neměl protikandidáta a ve funkci je od roku 2014.

Do pozice ředitele byl zvolen Skot Robin Niven, který nahradí krajana Hew Chalmerse, jež znova nekandidoval.

 

Restukturalizace vedení WCF

Bylo rozhodnuto, že od kongresu v září 2022 dojde k restrukturalizaci tak, že WCF bude mít pozici prezidenta, dva viceprezidenty, pět ředitelů volených členy a dva ředitele vybrané výborem.

 

Genderová rovnováha mezi zástupci

Členové WCF (tedy jednotlivé národní svazy), které na kongres vysílají čtyři zástupce musí delegovat dvě ženy a dva muže. To mění dosavadní pravidla, kdy se musela zúčastnit minimálně jedna žena a jeden muž. Toto se ČSC netýká, jelikož má pouze dva zástupce. V posledních letech to byli Karolína Frederiksen a David Šik.

 

Úprava playoff mistrovství světa mužů a žen

Pro oba šampionáty dojde k drobné úpravě, kdy bude předem dané, které týmy se utkají v nadstavbě. Stále platí, že do playoff postoupí šest nejlepších týmů. První dva postupují rovnou do semifinále, další čtyři se vzájemně utkají (třetí tým s šestým, čtvrtý s pátým). Nově bylo rozhodnuto, že se vítěz utkání 3. vs. 6. utká s 1. týmem. Vítěz zápasu 4. vs. 5. se utká s 2. týmem.

 

Vznik pankontinentálního šampionátu

Od sezóny 2022/23 vznikne nový šampionát, který nahradí pacificko-asijské mistrovství a americkou výzvu. Důvodem reorganizace je rozrůstání počtu curlingových zemí.

Nový šampionát se inspiruje mistrovstvím Evropy a také bude mít dvě úrovně. Áčko bude hrát osm mužských a osm ženských týmů. Poslední tým sestoupí pro příští rok do béčka. Naopak vítěz béčka si v následující sezóně zahraje v áčku. Na mistrovství světa postoupí pět týmů z pankontinentálního mistrovství a sedm reprezentací z mistrovství Evropy. Třináctý účastník MS bude záviset na předchozích výsledcích. Toto místo bude mít pro další ročník ta oblast, která dopadne lépe na prvních pěti příčkách MS.

 

Nová pravidla

Byla schválena tři nová pravidla k testování: thinking time na end, žádné tick shoty, žádné extraendy v základní části. Pravidlům je věnován samostatný text.

 

 

 

Registrace na TŘESK CURLING KEMP zahájena

13. 6. 2024

Hledáme hlavního icemakera

30. 5. 2024

Kolibris obhájil titul mistrů republiky kategorie seniorů

15. 5. 2024