Jakub Bareš hodnotí MS mixed doubles

30. 5. 2021

Zuzana a Tomáš si právě díky svému skvělému úspěchu užívají mediální tour. Kromě různých médií si je můžete poslechnout také ve dvou dílech curlingového podcastu Košťata & kameny, anglicky mluví v podcastu From the hack a nejnověji hovořili s Danielou Drtinovou v DVTV. Jak však průběh šampionátu hodnotí trenéři? Čtěte dál vyjádření týmového kouče Jakuba Bareše.

„Jsem samozřejmě maximálně spokojený s výkonem. I přes všechna omezení kvůli covidu se nám podařilo velmi dobře připravit na mistrovství světa. Velkou roli v tom hrál i fakt, že nám svaz poskytl možnost trénovat každý den. Neuvěřitelně to pomohlo,“ hodnotí kouč. Na začátku března bylo oznámeno, že se šampionát z plánovaného termínu 24. dubna – 1. května přesouvá na 17. – 23. května, což připomíná i Bareš: „Plánování formy bylo trochu náročnější kvůli posunutému mistrovství světa žen na náš původní termín. Sezóna se nám tedy výrazně prodloužila, což je opravdu znát i na únavě týmu. Ale Zuzka s Tomášem se s tím vším skvěle probojovali a nakonec podle mne zahráli svůj nejlepší turnaj za tu dobu, co s nimi mohu spolupracovat.“

Paulovi v podcastu Košťata & kameny zmínili, že nejlepší čtveřici odhadli již před začátkem mistrovství. Jedná se o Skotsko, Norsko, Švédsko a Kanadu. S nimi do nadstavby postoupili Italové a Švýcaři. Podobně jasně to vnímá i Jakub Bareš: „Všechny týmy v play-off vůbec nebyly překvapením, až na jeden: Itálii. Italům se podařil skvělý turnaj. Místo nich jsem tam původně čekal RCF, ale těm se vůbec nepodařil úvod do turnaje a už to nedohnali.“

„Určitě je vždy co zlepšovat,“ říká Bareš, „máme několik měsíců do olympiády, takže se na to s prvním ledem v srpnu vrhneme. Na turnaji jsme měli nižší úspěšnost hry s výhodou než bychom rádi. Moc jsme neskórovali velkými čísly, proto byly naše zápasy často vyrovnané. Na tomto chceme určitě zapracovat a maximálně se připravit na OH.“

Čísla jeho slova potvrzují. Češi mají pouze 27% úspěšnost skórovat dvěma a více body v endu s výhodou. V tomto srovnání je česká dvojice až patnáctá z dvaceti týmů. Nejlepší jsou Švédové s 63 %, poslední je výběr Nového Zélandu, který uspěl pouze v 11 % endů. Češi si také připsali pouze jeden „big end“, tedy end se čtyřbodovým a vyšším ziskem. Bylo to v utkání proti Kanadě, kde skórovali právě čtyřkou. Paulovi jedinkrát soupeřům dovolili obdobný zisk – Skotové v jednom endu uhráli čtyři body. Na druhou stranu mají Češi druhou nejvyšší úspěšnost skórování při power play. Získali dva a víc bodů v 80 % procentech power play. Tuto hodnotu Paulovi sdílí se švédskou dvojicí, nejúspěšnější byli Norové s 83 %, nejméně se s power play dařilo Italům, kteří ani jednou nezískali aspoň dva body.

Výpočet úspěšnosti hry s / bez výhody a podobné statistické údaje budou mimochodem součástí nového Informačního systému ČSC, ve kterém budou od sezóny 2021 / 2022 vedeny všechny domácí soutěže. Tento analytický přístup je jednou z klíčových cest zlepšení jednotlivých týmů i konkurenceschopnosti celé české curlingové scény.

 

Jak šampionát vnímá národní kouč Brad Askew? Čtěte zde.

David Šik byl zvolen jedním z ředitelů Světové curlingové federace

8. 9. 2024

Paulovi a další páry odstartují novou sezónu WCT na Zbraslavi

4. 9. 2024

Sezóna začíná, termíny soutěží jsou připraveny

4. 9. 2024