Rozhovor | Callan

Le Gruyère AOP European Curling Championships 2017

 

Hlavní ledař Mark Callen

Rozhovor před posledním zápasem Mistrovství Evropy.

 

Jak jsi spokojený s podmínkami, které jste tu vytvořili?
Vždycky se snažíme, aby byly ještě lepší. Tohle je složitá budova pro přípravu ledu [hala A se používá pro hokej] odvlhčovací systém je nastaven spíš pro hokejovou halu než pro curlingovou halu, což vyvolalo řadu výzev, ale obecně to bylo celý týden docela konzistentní dnešní vlhkost nám moc nepomáhá, ale nějak to vyřešíme.

Takže omrzlý led je způsoben vlhkostí?
Přesně tak. Odvlhčování zde funguje pomocí horkého vzduchu, je tedy navržen pro pohodlí návštěvníků, což nám moc nepomáhá s curlingem, jelikož to nechladí vzduch, pouze ho odvlhčuje. My totiž potřebujeme zároveň i chlazení. Na začátku dne odstraníme omrzlý led, ale kvůli teplotě v budově a velkému davu diváků se část námrazy vrátí v průběhu zápasů.

Většinou sem chodí hodně fanoušků.
Organizátoři říkali, že během víkendu vyprodali všechna místa. Ale vzhledem k počasí venku [9 °C a déšť celý den] je jedno kolik lidí přijde.

Děláš led zde v hale A nebo také v hale B?
Pouze A. Celkem jsou zde čtyři ledaři, dva v áčku, dva v béčku.

Jaká je rychlost? Některé týmy říkaly, že je to pomalejší.
Dnes to bylo pomalé kvůli námraze. Námraza je nejvýznamnější faktor ovlivňující všechno, rychlost i točení. Jakmile se námraza objeví tak se hra významně změní. Jednou z charakteristik námrazy je snížení rychlosti, jelikož kámen nemůže po ledě tolik klouzat, chytá námrazu a velmi rychle se zastaví.

Budeš také hlavním ledařem Olympijské kvalifikaci v Plzni. Jaké tam budou podmínky?
Plzeňská hala má odvlhčení s chlazením, takže je to dobrá hala pro tvorbu ledu. Jedu tam v úterý 28.12. a budu mít několik dní na to, abych se seznámil s budovou.

Jaké podmínky tam budou ve srovnání zde s ME?
Měly by být lepší, protože by tam neměla být žádná námraza. Měli bychom námrazu lépe ovlivňovat a měli bychom dosáhnout podmínek, které jsme zde měli hned na začátku týdne [venkovní teploty kolem 0 °C]. Až v posledních dnech se pro nás počasí dost zhoršilo a led se tedy trochu změnil. s plzeňským systémem ovlhčení, chlazení a klimatizace bychom s tím neměli mít problém.

Jak dlouho se věnuješ připravování ledu?
Na šampionátech připravuju led asi 18 let, na tvorbě ledu se podílím asi 25 let.

Čemu všemu se věnuješ ve světě curlingu?
Jsem ředitelem ve firmě Kays Curling Stones, což je společnost, která vyrábí curlingové kameny a také pracuji pro Světovou curlingovou federaci (WCF) jako ledař a také pro WCF připravujeme školení ledařů. WCF pořádá každý rok ve Füssenu letní kemp a jedním z nabízených kurzů je školení ledařů.

Slyšel jsem, že v průběhu turnaje byly v hale B nějaké problémy s ledem na první dráze.
Ano, došlo k nehodě kdy selhalo hydraulické rameno řezacího stroje a nůž spadl na led a vytvořil tam zářez, který musel být vyplněn. Proto se jedno utkání muselo přesunout než jsme to opravili. Myslím, že to byly Estonky vs. Lotyšky. Byla to nehoda, bohužel se takovým nedá předejít.

Jaké jsou tady kameny?
Tady jsou kameny určené pro Olympijské hry.

Byl jsem překvapen, že venku na open air ploše pro návštěvníky jsou dobré kameny.
Jsou to stejné kameny, také pro OH, který jsou navržené, aby fungovaly ve všech podmínkách. Kameny v hale A patří WCF a cestují mezi šampionáty a jsou to opravdu dobré kameny. Jelikož byly již na tolika turnajích, že je většina hráčů zná, tudíž je nemůžou moc překvapit.

Kameny v hale B také patří WCF?
Ano, všechny kameny na šampionátech patří WCF, díky tomu může Federace kontrolovat co se s nimi děje, jak jsou skladovány, přepravovány a podobně. Kameny v béčku jsou letos úplně nové, tohle je jejich první šampionát.

Někteří hráči říkali, že se některé z nich chovají trošku zvláštně.
Je velmi těžké to posoudit. Jediný způsob je pořádné testování se splittimery a dalším vybavením. Někteří hráči myslí, že je to vada kamene, ale je to často o tom jak sami hází. Mohl by být problém s kamenem, sesbíráme data a z nich zjistíme, jestli má takový hráč pravdu anebo jestli je to jen v jeho hlavě. Po tomto šampionátu odvezeme tyto kameny do Skotska a WCF tam posoudí získaná data a rozhodne, jestli je třeba něco udělat. Kameny jsou přírodní substance, takže mezi nimi vždy budou drobné rozdíly, ale snažíme se je zmenšit, aby kameny nekončily 7 metrů od sebe, ale aby končily přibližně na stejném místě. Všechno je pečlivě měřeno a kontrolováno, aby byly kameny co nejvíc identické.

Které kameny se objeví v Plzni?

….pokračování příště….

 

 

 

Partneři českého curlingu

Juniorky Dion XX hrají v Tallinnu. Na Zbraslavi se koná mužský turnaj WCT

11. 10. 2024

Klíma v Kanadě

10. 10. 2024

Italové a Němky vyhráli EJCT. Češky vybojovaly stříbro

10. 10. 2024